Cykloturistika


Ročne vynakladá každá rakúska spolková krajina niekoľko miliónov EUR na výstavbu a údržbu cykloturistických trás. Nečudo, že výsledkom takéhoto úsilia je vznik celých systémov a navzájom zosieťovaných trás (podobne ako v prípade zjazdového a bežeckého lyžovania), ktoré na seba nadväzujú cez jednotlivé spolkové krajiny a ktoré sú obdarené infraštruktúrou, o ktorých sa v iných krajinách ani nesníva. Spomenieme len niektoré z fenomenálnych trás:

1. 700 km dlhá Alpentour Austria, určená pre horské bicykle predstavuje okruh po horách a dolinách Rakúska, rozdelená na 27 etáp, s prevýšením 46 000 metrov, pre ozajstných horských bikerov.
2. 240 km dlhá Donauradweg, pohodová, v klesaní sleduje tok rieky Dunaj s prevýšením 600 metrov, začína pri hraniciach s Nemeckom a končí na hraniciach so Slovenskom, resp. s Maďarskom.
3. 375 km dlhá Murradweg, začínajúca pod 3 000 metrovými velikánmi v Salzbursku a končiaca na hraniciach so Slovinskom sledujúc tok rieky Mur s prevýšením 1 600 metrov, pohodlne rozložiteľná na 5-6 etáp.
4. 300 km dlhá Ennsradweg, prechádzajúca Salzburskom, Štajerskom a Horným Rakúskom popri rieke Enns s prevýšením 900 metrov, dá sa absolvovať za 5 etáp.


Jednotlivé trasy sa dajú absolvovať celé, alebo absolvovať len časť z nich, pričom vždy sa dá zabezpečiť ubytovanie a preprava osôb a bicyklov tak, aby Vás Vaše auto čakalo v cieli. Vaša batožina bude prepravovaná z jedného ubytovacieho miesta do druhého. Budete prekvapení, že ani ubytovanie a ani zabezpečenie logistiky Vám vôbec nezruinujú Váš rozpočet.

Inou alternatívou sú "hviezdicové" túry so stálym ubytovaním, k nim patria napr. cyklotúry v okolí jazier Salzkammergut (Traunsee, Attersee, Mondsee, Wolgangsee) s celkovo 350 km vyznačenými trasami, alebo sieť 500 km cyklotrás v nížine okolo jazera Neusiedlersee (30 minút cesty autom z Bratislavy).

Len výnimočne vedú cyklotrasy po cestách spoločne s autami. Ak sa tak aj stane, úcta k bicyklu zo strany áut je vysoká. A na samotných cyklocestách Vám bude dopriate všetko pre Vaše pohodlie: priváty, penzióny a krčmičky, ktoré vítajú cyklistov ("Radler willkommen"), možnosť zľavnených lístkov pre Vás a bicykel v prípade použitia vlaku atď.

A ešte jeden postreh: zvonček na medvede si nechajte doma.

 
 

Lyžovanie

Neprekovateľný zážitok na zjazdovkách a bežeckých tratiach.

Cyklotúry

Tisícky kilometrov označených cyklotrás s kvalitnou infraštruktúrou.

Jazerá

Priezračná voda a množstvo ďalších aktivít a výletov.